Mikroregion Frydlantski
Niniejsza strona prezentuje atrakcje krajobrazowe, historyczne, geologiczne i przyrodnicze zbliżonych geograficznie po obu stronach granicy terenów. Opisywany obszar po stronie polskiej obejmuje głównie Pogórze Izerskie i znaczną część Gór Izerskich. Po stronie czeskiej również Pogórze Izerskie (Frýdlantská pahorkatina) i Góry Izerskie (Jizerské hory). Zestawienie regionów nie jest przypadkowe. Oba regiony mają wiele cech wspólnych: przyrodę, geologię, kulturę. Przez wiele lat oba regiony należały do wspólnego organizmu państwowego, wchodziły w skład państwa czeskiego, a później w skład monarchii habsburskiej. W ostatnich latach, dzięki staraniom władz, po obu stronach granicy powstało wiele szlaków turystycznych, łączących polską i czeską część Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Istnieją również przejścia drogowe umożliwiające swobodne podróżowanie. Celem jest pokazanie, iż bezpośrednia bliskość i zniesienie granic prowadzą do lepszego wzajemnego poznania.

Zawartość strony składa się głównie z opisów poszczególnych miast powiatu lwóweckiego: Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń oraz mikroregionu frydlantskiego, obejmującego miasta: Frydlant (Frýdlant), Hejnice, Nowe Miasto pod Smrekiem (Nové Město pod Smrkem) i Raspenawa (Raspenava). Charakterystyka każdego miasta obejmuje krótki opis jego położenia, rys historyczny i atrakcje miejscowości. Ponadto przedstawione są propozycje tras, wędrówek po najciekawszych okolicach każdego z miast. Trasy można przebyć różnymi środkami lokomocji, najczęściej pieszo lub rowerem, niektóre samochodem lub motocyklem, a fragmenty niektórych tras można przebyć np. kajakiem lub pontonem. Oczywiście, opisywane tereny mają dużo więcej ciekawych miejsc niż te zawarte w niniejszym przewodniku. Dlatego warto je odkrywać samemu. Mamy nadzieję, że niniejsza strona przybliży Państwu walory Ziemi Lwóweckiej i Ziemi Frydlantskiej. Ponadto przysporzy niezapomnianych wrażeń i zachęci do ponownych odwiedzin.