Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Nysa, a także budżetu powiatu lwóweckiego.
CZ
DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4
59-600 Lwówek Śląski
Tel. +48 (0)75 782 36 50 Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

Użytkowników on-line: 3
Zalogowanych: 0
Powiat Lwówecki
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Powiat Lwówecki / Mikroregion Frydlanstki
 
W województwie dolnośląskim istnieje wiele atrakcyjnych, nie tylko turystycznie, miejsc. Wśród nich w południowo-zachodniej części województwa przy granicy polsko-czeskiej znajdują się tereny o dużych walorach krajoznawczych. Są to ziemie powiatu lwóweckiego i przyległy do nich po stronie czeskiej mikroregion frydlantski.

Niniejsza strona prezentuje atrakcje krajobrazowe, historyczne, geologiczne i przyrodnicze zbliżonych geograficznie po obu stronach granicy terenów. Opisywany obszar po stronie polskiej obejmuje głównie Pogórze Izerskie i znaczną część Gór Izerskich. Po stronie czeskiej również Pogórze Izerskie (Frýdlantská pahorkatina) i Góry Izerskie (Jizerské hory). Zestawienie regionów nie jest przypadkowe. Oba regiony mają wiele cech wspólnych: przyrodę, geologię, kulturę. Przez wiele lat oba regiony należały do wspólnego organizmu państwowego, wchodziły w skład państwa czeskiego, a później w skład monarchii habsburskiej. W ostatnich latach, dzięki staraniom władz, po obu stronach granicy powstało wiele szlaków turystycznych, łączących polską i czeską część Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Istnieją również przejścia drogowe umożliwiające swobodne podróżowanie. Celem jest pokazanie, iż bezpośrednia bliskość i zniesienie granic prowadzą do lepszego wzajemnego poznania. 

Zapraszamy!