Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Nysa, a także budżetu powiatu lwóweckiego.
CZ
DE
EN
PL
Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim
ul. Szpitalna 4
59-600 Lwówek Śląski
Tel. +48 (0)75 782 36 50 Fax. +48 (0)75 782 36 54
Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 - 16.00
  Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

Użytkowników on-line: 19
Zalogowanych: 0
Gmina Gryfów Śląski
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Gryfów Śląski – miasto położone na Pogórzu Izerskim w zakolu rzeki Kwisy. Zostało założone w XIII wieku i otrzymało prawa miejskie w 1242 roku od księcia śląskiego Bolesława Rogatki. W XV wieku miasto stało się własnością prywatną i należało do rodu Schaffgotschów. Zmiana ta spowodowała likwidację zamku w Gryfowie Śląskim. Miasto jednak w dalszym ciągu rozwijało się, a to dzięki licznym kontaktom handlowym między innymi z Niderlandami, Lipskiem, Augsburgiem oraz Wielkopolską. Miasto słynęło z sukiennictwa i płóciennictwa. Na lokalnym rynku cenione było gryfowskie piwo. W XVI wieku Gryfów Śląski stał się ośrodkiem protestantyzmu.
Kres świetności miasta przyniosła wojna trzydziestoletnia (1618-1648), wojny śląskie oraz liczne kataklizmy, głównie pożary. Według spisu, jeszcze w 1786 roku miasto otoczone było murem obronnym z pięcioma bramami: Lubańską, Lwówecką, Żytawską, Kościelną i Ceglarską. W późniejszych latach fortyfikacje te rozebrano; do dziś zachowały się jedynie jej ledwo widoczne resztki.
W pierwszej połowie XIX wieku bogaci mieszczanie zaczęli inwestować w produkcję płótna wyrabianego metodą fabryczną. Przyniosło to upadek rzemiosła. W wyniku narastającego konfliktu w Gryfowie Śląskim w 1848 roku doszło do zamieszek, które spacyfikowało sprowadzone do miasta wojsko. W drugiej połowie XIX wieku miasto zaczęło się znów rozwijać. Sprzyjały temu linie kolejowe. W 1865 roku Gryfów Śląski uzyskał połączenie z Jelenią Górą i Zgorzelcem. Dwadzieścia lat później funkcjonowały już połączenia kolejowe z Lwówkiem Śląskim i Mirskiem. Gryfów stawał się też ważnym ośrodkiem przemysłowym i to nie tylko włókienniczym, ale również chemicznym oraz drzewnym. W czasie działań wojennych drugiej wojny światowej miasto nie zostało zniszczone. Armia Czerwona zajęła Gryfów Śląski 9 maja 1945 roku.
Jednym z najbardziej znanych gryfowian jest Kasper Schwenckfeldt. Studiował on filozofię i medycynę w Lipsku i Szwajcarii. W wieku 26 lat został lekarzem miejskim w Gryfowie Śląskim. Tu również otworzył swoją pierwszą aptekę. W czasie wolnym prowadził badania naukowe, zbierając dane i opisując florę, faunę, geologię i geografię Gór Izerskich, Karkonoszy, a nawet Śląska. Swoje badania opublikował w kilku dziełach. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest „Zwierzyniec Śląski”.

 

link do strony głównej miasta Gryfów Śląski
www.gryfow.pl
Galerie powiązane z artykułem: